Sport2000

Basketbols – sporta veids ik vienam!

Basketbols viennozīmīgi ir viens no pašiem populārākajiem sporta veidiem arī latviešu sporta līdzjutēju vidū, jo kā nu ne – kuram gan nepatīk vērot azartisku spēli, kuras laikā spēlētāji demonstrē lielisku sniegumu un augstas klases atlētiskās prasmes? Latvijā šis sporta veids agrāk bija zināms kā groza bumba, tomēr 20. gadsimta vidū tika pieņemts, ka sporta veida nosaukumam lietos internacionālismu. Šis ir sporta veids, kurš oriģinālajā versijā nāk no Springfīldas, Amerikas Savienotajās Valstīs, kur to izgudroja kādas skolas sporta treneris. Viņš jaunajai spēles sagatavoja arī noteikumus, kuri tādā versijā tika izmantoti vēl salīdzinoši ilgi. Lai gan basketbols ir radies Amerikā, tā popularitāte starptautiskā mēroga auga ļoti strauji.

Šī ir spēle, kuru spēlē divas komandas uz laukuma, kurā ir pieejami divi grozi. Lai iegūtu punktus savai komandai, ir jāiemet bumba pretinieku grozā virzienā no augšas. Tā komanda, kura spēles garumā ir izcīnījusi vislielāko punktu skaitu, uzvar. Bumbu vada pa laukumu driblējot, to nedrīkst saņemt rokās un vienkārši skriet. Katrā no basketbola komandām ir pieci pamata laukuma spēlētāji – centra spēlētājs, spēles vadītājs, spēka uzbrucējs, uzbrūkošais aizsargs un vēl viens uzbrucējs, protams, ka mūsdienās katrai komandai ir arī rezerves spēlētāji, kurus nepieciešamības gadījumā var likt uz laukuma, tādēļ komandas vairs neaprobežojas vien ar pieciem spēlētājiem.

Basketbols ir populārs ne tikai sporta līdzjutēju rindās, bet arī kā brīvā laika aktivitāte daudziem cilvēkiem, jo, lai to spēlētu, ir nepieciešams tikai laukums un bumba. Sacensībās šīm divām nepieciešamajām lietām pievienojas arī obligāta prasība pēc tablo, vienotām spēlētāju uniformām un tiesnešiem. Tā kā šis ir visnotaļ demokrātisks sporta veids, tad ar to var nodarboties ik viens jebkurā vecuma grupā.